Şekil 4. Doğru oturma pozisyonu

Alıştırma 1

Ön Çalışma: Erhu yapısı, nota okuma, yay tutma, oturma pozisyonu, titreyen deri ve ahşap seçimi vb. bilgileri pekiştirmek ve Erhu ölçeğini anlamak için Ders 1’i hızlı bir şekilde gözden geçiriniz. 

Alıştırma 1: Boş Tel Çalışması 

Bu uygulamanın esası hem iç yayın hem de dış yayın çalınması sırasında ortaya çıkabilecek istenmeyen gürültüleri önlemektir. Aşağıdaki kuralları takip ederek Erhu çalmaya başlayabilirsiniz:

 1. Yayı çekiniz    ve yayı itiniz  .
 2. Önce uzun teli çalınız.
 3. Yayı, ses kutusu üzerinde, ve Erhu’nun gövdesine yakın ve dikey olacak şekilde kontrol ediniz.
 4. Yay, yay tepesindeyken, çok fazla ağırlık olmaması için yayı kaldırarak kontrol ediniz.
 5. Yay, yay ucundayken, daha fazla ses oluşturmak için baskı uygulayınız.
 6. Genel olarak Erhu çalarken amaç, çalarken gürültülü olmadan, sabit ses seviyesini sürdürebilmektir.

  Çin Müziği, Avrupa’da kullanılan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 notasyonlarını kullanmaktadır. Bazı geleneksel Avrupa müzikleri de benzer notaları kullanmaktadır.

  Her iki tel arasındaki nota mesafesi çoğunlukla beş aralıktır. Bazı özel parçalarda nota mesafesi dört veya daha az aralıklı olabilir, ancak bunlar nadirdir. 

  Örneğin E majör çalabilmek için; parmağınız dış telin 4. aralığı (Fa) üzerinde basılı olmalıdır. 

  7 ve 6# aynı notayı temsil etmektedir ancak 6# yerine 7 çalınacaktır.

  Ölçekli çizim için çizgili A4 kâğıt kullanmayı deneyiniz. Her ölçek bir sayfaya çizilmelidir. Dersler, kendi kendine öğrenme yöntemlerini geliştirmek içindir, böylece hiçbir katılımcının öğrenme hızı üzerinde herhangi bir baskı hissetmemesi sağlanmaktadır. Zevk aldığınız sürece ilerleme hızınzı kendiniz seçebilirsiniz.

  Katılımcılardan gelen sentetik deri hakkındaki sorulara karşı görüşüm ise şu şekildedir: Son zamanlarda üreticiler sentetik deri kullanan Erhu’ları daha çok üretilmeye ve satmaya başladılar. Bu sentetik deri kullanan Erhu’ların maliyeti gerçek deriden nispeten daha düşük olmakla beraber, ses kalitesi çok iyi değildir. İnternet üzerinde Çin Müzik enstrümanı satan çok sayıda Singapur müzik mağazası vardır ve bu mağazalarda sentetik derili Erhu’lar mevcuttur. Bu ürünlerden bir tanesin, şu bağlantıda görebilirsiniz: 

  http://www.easonmusicstore.com/webshaper/store/viewProd.asp?pkProductItem=3

  Hong Kong Çin Orkestrası yılan derisi yerine sentetik deri kullanan, ve seyahatlerinde kullanmaya uygun bir Erhu tasarlamıştır, ancak bu Erhu mağazalarda satışa sunulmamıştır. 

  Ayrıca, müzisyen George Gao da yılan derisi kullanmadan kendi Erhu’sunu tasarlamıştır: 

  http://www.georgegao.com/

  Bu tür bir Erhu çok özel olarak üretilmektedir. George Gao onu yaklaşık 6 bin dolara satışa sunmuştur.