Tanınmış Erhu Müzisyenleri

 

Liu Tianhua (1895-1932)

 Batı müziğine de hakim olan Çinli Liu Tianhua,   Geleneksel Çin müziğinin modernizasyonuna öncülük eden müzisyenlerdendir. 

Liu Tuanhua, 1922’de Cai Yuanpei’nin Pekin Üniversitesi Müzik Topluluğu’na enstrümantal eğitmen olarak katılarak Çin müziğini desteklemiştir. 

1927’de Çin Müziği Geliştirme Derneği’ni ( Guóyuè Gǎijìnshè) ve onun süreli yayını Müzik Dergisi’ni (Yīnyuè Zázhì) kurmuştur. Modern Çin orkestrasının öncüsü olan Çin müziğini çalmak için bir müzik topluluğu oluşturmuştur. 

Geleneksel keman Huqin’i ve özellikle Er Hu’yu modern sahne performanslarına uygun bir enstrüman haline getirmek için iyileştirmeler yapmıştır. Erhu’nun solo bir çalgı olarak gelişmesinde önemli olan 47 alıştırma ve 10 solo eser (1918-1932) bestelemiştir. Erhu için yaptığı besteler arasında Yue Ye ( Moon Night) ve Zhu Ying Yao Hong (Shadows of Candles Flickering Red), Çin müziğinin klasik eserleri arasında yer almaktadır.

Moon Night

https://www.youtube.com/watch?v=y1h-x6tgC2w

Shadows of Candles Flickering Red

https://www.youtube.com/watch?v=iyfbAeXKKdo

 

Ah Bing (1893-1950)

Ah Bing ünlü âmâ bir Er Hu bestecidir. Ah Bing’in en ünlü eseri

Er Quan Ying Yue (İkinci Baharda Ay’ın Yansıması) olarak bilinir. Bu eser adını Wuxi’deki (bugün Xihui Parkı’nın bir parçası olan) bir bahardan alır. Eser, normal Erhu tellerinden daha düşük akortlu özel bir tel takımı gerektirmesine rağmen, halen konserlerde standart bir Erhu parçası olarak çalınmaktadır.

Müziği hayatının çok geç bir döneminden itibaren kaydedilmesine rağmen, Ah Bing, 20. yüzyılın en önemli Çinli müzisyenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Er Quan Ying Yue (İkinci Baharda Ay’ın Yansıması) 

https://www.youtube.com/watch?v=0pVbyQxa0zs

 

Min Huifen (1945 – 12 Mayıs 2014)

Min Huifen, geleneksel bir Çin yaylı çalgısı olan Erhu’nun bir virtüöz icracısı ve besteciydi. Enstrümanın tartışmasız ustası olarak kabul edilirdi ve “Erhu’nun Kraliçesi” olarak tanınırdı.

Min Huifen kariyeri boyunca 15 albüm yayınlamıştır. Müziği, Pekin operası, Yue operası ve Chaozhou müziği de dahil olmak üzere, geleneksel Çin müziğinin birçok türünün eşsiz bir karışımıdır. 

“Yangguan Melodi” (Üç Varyasyon) ve “Honghu Gölü Halkının Dilekleri” en bilinen eserleri arasındadır. 

En ünlü eseri, Min’in yardımıyla Liu Wenjin tarafından bestelenen Great Wall Capriccio’dur. 

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_nxNSzRz8EekC99xPcn991_QwCX8fHA2Z4

 

Ma Xiaohui

Ma Xiaohui, Çin Halk Cumhuriyeti Şanghay’dan bir Erhu icracısı ve bestecisidir. Çin’in birinci sınıf geleneksel sanatçılarından biri olarak başladığı kariyerinde zaman içinde dünya çapında tanınırlığa ulaşmıştır. Eleştirmenler ondan “dünya ile Erhu aracılığıyla konuşan bir sanatçı” ve “yüreğiyle çalan bir müzisyen” olarak bahsederler.

Ma, belki de en çok Crouching Tiger, Hidden Dragon filminin Oscar ödüllü film müziğindeki ünlü çellist Yo-Yo Ma ile yaptığı düetle tanınır. 1999 yılındaki Kennedy Sahne Sanatları Merkezi Milenyum Sahnesi performansı, bazı eleştirmenler tarafından o yılın en iyi on konseri arasında anılmıştır.

Akademik bir ailede büyüyen ve altı yaşından beri Erhu çalan Ma, Şanghay Müzik Konservatuarı’ndan mezun olmuştur. Bağımsız kariyerine başlamadan önce Şanghay Geleneksel Orkestrası’nda görev yapmıştır. Ma, Birleşmiş Milletler Doğu Sanatları Merkezi üyesi, Güneybatı Jiaotong Üniversitesi’nde (Chengdu) konuk Profesör, 2007 Dünya Özel Olimpiyatları’nın Aşk Elçisi ve Şanghay’daki 2010 Dünya Fuarı’nın Kültür Elçisi ünvanlarını taşımıştır. 

Ma Xiaohui, Hong Kong Gençlik Müziği Derneği ve Ningbo Halk Müziği Orkestrası’na danışmanlık yapmakta ve kendi Şanghay Xiaohui Sanat Merkezi’ni yönetmektedir.

 

Song Fei

Song Fei, Carnegie Hall ve Golden Concert Hall’da da konserler vermiş, dünya çapınca tanınan seçkin bir Erhu müzisyenidir.

Mükemmel bir Erhu icracısı olan babasından yedi yaşında Erhu çalmayı öğrenmeye başlamış ve henüz gençliğinde Çin’de ünlü olmuştur. Er Quan Ying Yue gibi birçok klasik erhu bestesini kendi stili ile yorumlamıştır. Ayrıca Korsakov’un Bumble Bee’nin Uçuşu gibi Klasik Batı Müziği bestelerini de icra edebilmesi, onun mükemmel becerisini göstermiş olup, Batı dünyasında da Erhu’nun etkisinin genişlemesine katkıda bulunmasını sağlamıştır.