Veri Bilimine Nereden Başlasam, Nasıl Anlasam?

Kariyerim boyunca çok sayıda yeni konuya gözü kara bir biçimde girdiğim için benim de en çok sorduğum sorulardan biri “Nereden başlamalı?” sorusu olmuştur.

Veri Bilimi için bu sorunun çok basit bir yanıtı var. İster son derece teknik bir geçmişten, isterseniz de teknik olmayan bir geçmişten geliyor olun, size veri bilimini sevdirerek, örnekler üzerinden anlatacak, üstelik bunu yaparken sizi en yaygın yazılımlardan biri konusunda yetiştirecek olan bir kitap var.

Bu kitap “RapidMiner: Data Mining Use Cases and Business Analytics Applications” kitabı.

Kitaptaki her bir bölüm, size veri madenciliğinin, veri biliminin bir konusunu uygulamalı olarak, üstelik RapidMiner yazılımını kullandırarak öğretiyor. Üstelik her bölümde bir verinin üzerinden gidiliyor ve bu verilerin tamamı kitabın resmi İnternet sitesinden indirilebiliyor:

http://rapidminerbook.com/

Bu kitabı tavsiye ederken kitapta benim de bir bölümüm olduğunu, ve bu sebeple tam olarak tarafsız davranamıyor olabileceğimi kabul etmem gerekiyor. Meslektaşlarım Dr. Dilek Tapucu ve İnanç Arın ile yazdığımız bölümün başlığı “Text Mining with RapidMiner”, ve bu bölümün basımdan önceki bir sürümünü İnternet’ten indirerek metin madenciliğinin temellerini de buradan öğrenebilirsiniz.

Burada önemli bir bilgiyi de vermem gerekiyor:

Eğer verinizin boyutları yeterince büyük ise (mesela gigabaytlar seviyesinde ya da daha büyük ise) bu durumda uzun vadede RapidMiner yazılımını kullanamayabilirsiniz, ve bulut üzerinden R ya da Hadoop gibi büyük veri araçlarına ve sistemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak bence Hadoop ya da benzeri araçları kullanacak dahi olsanız veri madenciliği tekniklerinin ve veri biliminin temellerini yine de biliyor olmanız gerekiyor. Bu sebeple kanımca, her halükarda bu tarz, teknikleri uygulamalı öğrenebileceğiniz bir eğitim tecrübesinden geçmeniz gerekiyor. Ve bu tür bir tecrübe için klasik veri madenciliği kitapları yerine kollarınızı sıvayarak taşın altına elinizi daldırtacak bu tür bir kitap ya da video serisinden başlamanızı öneriyorum.

Veri Bilimi Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası