Veri Bilimine En Hızlı Başlangıç: Nerden Başlasam?

Öncelikle veri bilimi konusunda kendinizi geliştirmeye karar verdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Profesyonal sosyal ağ LinkedIn’in yakın tarihli bir raporuna göre veri bilimine olan talep gün geçtikçe artıyor ve artacak.

Başlıktaki sorumuza gelirsek: Veri Bilimine en hızlı başlangıç için nereden başlamalısınız? Cevabım: Veri Bilimini öğrenmenin en kolay ve hızlı yolunun video eğitimler olduğuna inanıyorum.

Türkçe Eğitimler

Eğer İngilizceniz yeterince iyi değilse öncelikli olarak Dr. Şadi Evren Şeker’in Bilgisayar Kavramları YouTube kanalını önerebilirim. Bu kanalda izleyebileceğiniz ilk video Veri Madenciliği (Hiç Bilmeyenler İçin) olabilir.

Bu ücretsiz videoların ardından yine kendisinin Udemy üzerinden sunduğu veri bilimi eğitimlerini uygun fiyata edinebilirsiniz. Bu eğitimler arasında başlangıç için en uygun eğitimin “Her Seviyeye Uygun Uçtan Uca Veri Bilimi, Knime ile” eğitimi olduğunu düşünüyorum.

Udemy’deki giriş seviyesindeki Türkçe eğitimlerine bir başka güzel örnek “DATAI TEAM” tarafından hazırlanan “Data Science ve Python: Sıfırdan Uzmanlığa Veri Bilimi” eğitimi. Bu eğitimi tamamladıktan sonra yine aynı ekibin diğer video eğitimlerini de edinebilirsiniz.

İngilizce Eğitimler

Eğer İngilizceniz yeterliyse, ya da zorlanarak da olsa bu yoldan kendinizi geliştirmeyi tercih ederseniz, Udemy, Coursera veya edX‘ten dersler alarak ve buradan konu ve yazılımları uygulamalı olarak öğrenerek başlayabilirsiniz. Bunlardan Udemy, en çok eğitime sahip olması ve dilediğiniz zaman izleyebilme esnekliği sağlaması açısından oldukça avantajlı. Coursera ve edX ise ağırlıklı olarak saygın uluslararası üniversiteler ile işbirliği yaparak birçoğu sertifikalı eğitimler veriyor.

Örneğin, Udemy’deki “Data and Analytics” sayfası
https://www.udemy.com/courses/business/data-and-analytics/

size popüler analitik eğitimlerini gösterecektir. Eğer Udemy’deki bir eğitim 30’dan fazla değerlendirme aldıysa ve skor olarak 5 üzerindn 4.5 ve üzeri ise büyük ihtimalle oldukça kaliteli bir eğtimdir. Udemy eğitimleri için 10-15 USD’lık indirimleri beklemenizi ve hiçbir kursa 20 USD’den fazla ödeme yapmamanızı öneririm.

Alternatif olarak, zaten LinkedIn Premium satın aldıysanız (biraz pahalı ama kurumsal firmadaysanız onların üyeliği olabilir), bu paketle birlikte ücretsiz olarak gelen Lynda’yı kullanabilirsiniz.

İngilizce YouTube Kanalları

Öte yandan Datacamp ve Hindistan menşeili Edureka YouTube kanalları da ücretsiz içerikleri ile oldukça faydalı olacaktır. Örneğin Datacamp YouTube sitesindeki Python Tutorial video serisi Python’u ücretsiz öğrenmek için biçilmiş kaftandır.

Hangi Dil ve Sistemleri En Önemli?

Veri bilimi eğitiminize öncelikle araç olarak Tableau ile, veri sorgulama dili olarak SQL ile, yazılım dili olarak da Python ile başlamanızı öneririm. Tableau’nun 30 gün boyunca ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Bu eğitimlerden öğrendiklerinizi, Kaggle‘daki farklı veriler üzerinde uygulayarak kendinizi zaman sınırı olmadan geliştirebilirsiniz.

Son Söz…

İş piyasası çok hızlı gelişiyor ve geleneksel becerilerin birçoğu çoktan geçerliliğini yitirmiş durumda ve birçoğu da kısa sürede yitirecek. Bu nedenle, kendinizi sürekli geliştirmek ve yeni beceriler kazanmak için HER GÜN en az 2 saat ve her hafta en az 10 saat kendinizi geliştirmeye ayırmanızı öneriyorum.

Veri bilimi / madenciliği uzmanlığı yolunda başarı ile ilerlemeniz dileğiyle.