Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

July 15, 2015
1655 Views

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra AAA Auto Club South’a üye olun (1-800-222-1134). Bu kurumun aşağıdaki yedi servisini kullanma olasılığınız oldukça fazla:

1) Araba çektirmek: Diyelim ki arabanız yolda arızalandı. Hemen cep telefonunuzdan ya da bir ankesörlü telefondan 1-800’lü numarasını (1-800-222-4357)  arıyorsunuz, onlar sizin yakınınızda anlaşmalı oldukları bir araba çekicisini arıyorlar telsizle, 1-4 saat süren bir süre zarfında gelip arabanızı çekiyorlar istediğiniz mekana. Arada aramanız gerekiyor genelde sormak ve hatırlatmak için, mesela saat başı. Bir mil limiti var, bunu öğrenin. Eğer Altın (Gold) ya da Platin (Platinum) üye iseniz daha fazla kilometer performansı (mileage) çektirebiliyorsunuz, o yüzden o şekilde üye olun. Arabayı çeken adama bahşiş verebilirsiniz, özellikle çabuk geldiyse ve mesela başka konularda da yardımcı olduysa, ama $10’dan fazla vermeye hiç gerek yok, $5 çok iyi bir miktar. Ayrıca hazır uzmanı bulmuşken fazla baymamak şartıyla bir iki kafanıza takılan soruyu sorabilirsiniz.

2) Arabanın içinde unutulan anahtar: Diyelim ki arabadan çıktınız ve anahtarı arabanın içinde unuttuğunuzu farkettiniz. Yine yukarıdaki gibi yardıma çağırıyorsunuz, gelip yaklaşık 1 dakika içinde kapınızı açıyorlar.

3) Patlamış lastik: Lastiğiniz patladı, kalakaldınız olduğunuz yerde. Arıyorsunuz, gelip lastiği değiştiriyorlar, arabanızın bagajındaki yedek lastiği takıyorlar geçici olarak kullanabilmeniz için. O lastikle 55-60 milden hızlı sürmemek lazım ve bir an önce tanıdık iyi bir lastik tamircisine ya da üyeyseniz SAM’S club’a çektirip lastiği değiştirmek lazım.

4) Turistik gezi için harita ve broşür: AAA’in lokal ofisini arıyorsunuz (acil numarasını değil) ve o ofise gidip oradan bedava harita ve gideceğiniz eyaletlerle ilgili broşür alabiliyorsunuz.

5) İndirimli biletler: Farzedelim ki Disneyland’i görmeye karar verdiniz. Bu lokal ofisten gideceğiniz bu tür eğlence parkları için indirimli bilet almak mümkün. Mesela 4 kişi 2’şer park gezeceksiniz. Her bir biletten $4 indirim olsa $32 tasarruf ettiniz.
Web sayfasında ( http://www.aaa.com ) pek çok konuda size faydalı olacak bilgi bulabilirsiniz, özellikle Travel kısmında.

6) Araba kiralarken indirim: Bunu araba kiralarken siz kendiniz açmalısınız. Araba kiralayan şirket sizin AAA üyesi olup olmadığınızı büyük ihtimal sormayacaktır.

7) Otel kiralarken indirim: Oteli rezerve ederken ve fiyat alırken AAA üyesi olduğunuzu belirtin, indirim alabilirsiniz. Mesela Days Inn otelleri indirim veriyor AAA üyelerine.

 

Araba sigortası için fiyat arastırması yapabileceğiniz şirketlerden ikisi:

http://www.safewayinsurance.com/

http://www.statefarm.com/

Arabanızın ruhsatını (title) her yıl doğumgününüze denk düşen zamanda yenilemeniz yasal olarak gerekebilir.

 

Yağın eksik olması motorun kendi içinde yıpranmasına sebep olacağından HER ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE, ya da en azından HER SABAH MUTLAKA ARABANIZIN YAĞ VE SU SEVİYELERİNİ KONTROL EDİN. Arabanızın motoru yıprandığı takdirde değiştirmeniz gerekebilir. (eğer arabanızı ileride satmayı düşünüyorsanız ve arabanızın değeri $4000 altındaysa motorunu degiştirmek yerine direkt hurdaya (junk-yard) yollayın). Aksi gerekmediği takdirde ARABAYI 89 NUMARALI BENZİN İLE KULLANIN VE HER 2500 MİLDE YAĞ VE FİLTRESİNİ DEGİŞTİRİN.  Ayrıca air filter’ı da kendiniz satın alıp her iki yağ degiştirmeden birinde onu da bedavaya değiştirtebilirsiniz.  Bunun dışında düzenli bakımlarınızı (regular maintenance) düzgün olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.

Arabanızı yağ değiştirmeye götürdüğünüzde tamirci arabada yeni kusurlar bulabilir. Özellikle uygulanan bir psikolojik taktik şu: Tamirci arabanızın kapağı–ameliyat yapılan hasta misali- açık olduğu halde sizi arabanın yanına götürüp “bak bu tozlanmış, şu kirlenmiş, şu degişse iyi olur” gibi önerilerde bulunur. Arabanızın kapağının açık olup motor ve iç aksamlarının gözünüzün önünde sergileniyor olması, o tamirin acil olması ve yapılması gerektiği demek değil. Tamire o anda karar vermeyin, düşüneceğinizi söyleyin. Özellikle acil bir şey değilse daha sonra yapılabilir.

You may be interested

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
886 views
Tüm Yazılar
886 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1362 views
Tüm Yazılar
1362 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…

Amerika’da Araba Satın Almak – Almadan Önce Yapılacaklar
Tüm Yazılar
3080 views
Tüm Yazılar
3080 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Almadan Önce Yapılacaklar

admin - December 20, 2014

Araba alırken çok dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü problemli bir arabanın tamir masrafları sizi büyük maddi hasara uğratabilir. Araba almaya iyice…