Amerika’da Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

August 12, 2014
617 Views
Amerika'da Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ev kiralarken ev sahipleri genelde gelirinizin kiranın 3 ya da 3.5 katı olması gibi bir koşul öne sürüyorlar. Bunun ilk çözümü ev paylaşıyorsanız ev arkadaşlarının kazançlarını birleştireceğinizi söyleyerek toplamını belirtmek. İkinci çözümü Amerika’da yaşayan bir kefil (cosigner) bulmak. Siz bir şekilde kirayı ödeyemezseniz o insan ödemeye razı olacak. Böyle bir insanı bulmanın zorluğu düşünüldüğünde en güzel çözümün sizin gibi kazanan insanların ev tuttuğu siteleri denemek olduğunu göreceksiniz. Ayrıca onlar da sizi sitelerine tavsiye ettikleri için (referral) $75-$400 kira ödemelerinden bir kereliğine düşürülüyor. Çoğu site yeni müşteri çekmek için bu taktiği uyguluyor.

Hangi sitede kaldığınız çok önemli. Vaktiniz varsa araştırın. Mesela bir tanıdığımın kaldığı sitede ben ona misafirliğe gitmeden önceki gün komşusu eve giren hırsız tarafından öldürülmüş. Tabi bu ekstrem bir durum, ve araştırma yapmanızın gerekli olduğunu belirtmek için verdim. Ayrıca klima (air conditioning) gibi servislerin düzenli yapılıp yapılmadığını da sitedeki evi kiralayan şirketten veya ev sahibinden kiralıyorsanız ev sahibine de sorun.

Evi kiralarken $200-$400 arası depozito yatırıyorsunuz. Böylece siz evi terkederken eğer evin duvarlarına dolaplarına, mutfak ve banyo lavabolarına vs. zarar verdiyseniz o depozitodan kesiyorlar. Bir de siteye $30-$50 başvuru parası gerekiyor ki o zaten baştan tamamen gidiyor.

Bazı siteler işyerinizden orada calıştığınıza dair belge istiyorlar. Her site şunlara mutlaka bakıyor (başvuru formunda görebilirsiniz):

 • Önceden nerelerde yaşamışsınız, kiranızı zamanında ödemiş misiniz, çıkarken eve zarar vermiş misiniz?
 • Nerede ne zamandır calışıyorsunuz, ne kadar para kazanıyorsunuz, cosigner yoksa kiranın 3 katı mı?
 • Arabanız var mı?
 • Kredi geçmişiniz nasıl, kredi kartlarınıza borçlarınız var mı?
 • Sabıka kayıtlarınızda (Criminal record) bir suç var mı?

Bu maddelerin herbirinde mükemmel durumda olmanız şart değil (son ikisi hariç). Dediğim gibi, sizin durumunuzda olanlar ne yaptıysa ev bulmak için siz de onu yapın.

Ev arkadaşı arıyorsanız kalacağınız insanlar en az 10-15 dakika oturup konuşun derim. Şu konularda önceden anlaşmaya varmaya çalışın:

 • Ev kirasını ve faturaları kim ödeyecek, diğeri ona kaç gün içinde kendine düşen payı verecek?
 • Kira kontratı hangi tarihler arasında yapılıyor? Sonu açık kontrat ya da anlaşma ise bir taraf çıkacağında ne kadar zaman önceden haber vermesi gerekiyor?
 • Sigara içiyor musunuz?
 • Gürültü konusunda ne kadar hassassınız? Mesela saat 10’dan sonra gürültü olmayacak diye anlaşabiliyor musunuz?
 • Kokulu yemek yapılabilir mi? (özellikle Uzakdoğu –ve bazen Hint- yemeklerinin kokusu çoğu Türk’e oldukça rahatsız edici olabiliyor, bu konuda önceden konuşun)
 • Temizlik konusunda ne kadar hassassınız? Ortak mekanları ne sıklıkla temizleyeceksiniz?
 • Arkadaşları davet etme konusunda bir limit konacak mı? Mesela her akşam arkadaşını davet edebilir mi?
 • Gece yatıya misafir olacak olursa en fazla kaç gün kalabilir (mesela 3 gün)? Ailesi, mesela anne babası ya da kardeşi geldi, onlar kalabilirler mi, ne kadar süre kalabilirler?
 • Air conditioning kaç derecede duracak yazın ve kışın? Evden çıkarken kapatılacak mı?
 • Telefon ortak kullanılacaksa (ki çoğu zaman kişisel telefon daha iyi oluyor) konuşmalarda bir zaman limiti olacak mı (Bununla ilgili bir anektod için kredi kartı kısmını okuyabilirsiniz.)
 • Genel olarak ne tür yaşam biçimleriniz var? Mesela bir lisans (undergrad) boş vaktini salonda televizyon izleyerek geçirebilir, ama lisansüstü (graduate) öğrenci sessiz bir ortamda dersine yoğunlaşmayı tercih edecektir.
 • Tuvalet ve banyo ortak kullanılacaksa bir temizlik planı yapıp tarih belirlenmesi oldukça iyi bir fikir. 100% uyulmasa da güzel bir anlaşma (commitment) olur.

Önceden bu konularda anlaşın, kağıda yazıp görüşmeden sonra yazdıklarınızı sesli olarak aynen okuyun (kelime eklemeden), kağıdı da saklayın. (Aslında temize de çekebilirsiniz, ama fazla resmiyetten dolayı soğukluk olabilir, o yazdığınız kağıtta okunur şekilde durması yeterli)

Eve ilk taşındığınızda köklü bir temizlik yapmak isteyebilirsiniz. Temizlik malzemelerini “Dollar Tree” gibi herşeyin bir dolara satıldığı dükkan zincirlerinden ucuza alabilirsiniz. Ayrıca halılardaki lekeleri ve bakterileri temizlemek için bir süpermarket ya da ACE gibi bir “hardware store”dan “Rug Doctor” buharlı süpürgesi kiralayabilirsiniz (www.rugdoctor.com adresinde ayrıntılı bilgi mevcut). Makinanın günlük kirası $20 civarı, yanında “Steam Cleaner” (büyük boy) ve Anti Foam da alacağınız için $40’a çıkabilir toplam masraf. O yüzden bir arkadaşınızla anlaşıp 2 evi aynı gün temizleyebilirseniz masrafı bölüşmüş olursunuz.

Ev eşyalarını kullanılmış bulabilirseniz iyi olur, ayrıntılı bilgi için Salvation Army mağazalarını, bahçeden satışları (yard sale) ve garajdan satışları (garage sale) deneyebilirsiniz. www.craigslist.org sitesinde ve yerel gazetenizde bu tarz satışların ilanlarını bulabilirsiniz.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
1702 views
Tüm Yazılar
1702 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
916 views
Tüm Yazılar
916 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1403 views
Tüm Yazılar
1403 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…