Amerika’da Telefon ve Telefon Kartları

August 12, 2014
664 Views
Amerika'da Telefon ve Telefon Kartları

İlk günlerden itibaren ihtiyaç duyacağınız bir konu telefon kartı. Telefon kartlarıyla ilgili yapacağınız bir google araması size alternatifleri listeleyecektir.

Telefon kartlarında bir dakika başı konuşma ücreti var, mesela 15 cent/dakika. Bir de her açılış için bir ücret, mesela 2$. Bazı kartlarda bu ikinci gereksiz masraf yok, ama bir kart alacaksanız ilk açılışta böyle bir masraf çıkıp çıkmadığını araştırın. Kendi başınıza bir kart denemek yerine insanların deneyip kullandığı ve beğendiği kartları araştırıp onları kullanın. Bilmediğiniz kart büyük ihtimalle iyi bir kart değildir. Greyhound’da (şehirlerarası otobüs şirketi) satılan kartları mümkünse almayın.

Eve telefon bağlatırken tasarruf için sadece şehir içi bağlatabilirsiniz, çünkü şehir içi telefonu ile şehirlerarası ve uluslararası konuşmalar farklı firmalarca gerçekleştiriliyor. Eğer Amerika’da başka şehirlerde fazla tanıdığınız yoksa şehirlerarası hat bağlatmanız gereksiz olabilir. Türkiye’yi ise tercihen telefon kartıyla arayabilirsiniz. Telefon kartındaki n tane sayıyı çevirmek oldukça bayıcı olabiliyor bir süre sonra, özellikle çokça arama yapıyorsanız, eğer bu durumda olmak istemiyorsanız şehirlerarası ve uluslarası konuşmayı da içeren bir planla başlayabilirsiniz. Faturalarınızı kontrol etmek faydalı olabilir, en çok nereyi aradığınızda para gittiğini görmek için.

Kurumlarla yaptığınız konuşmalarda en başta “This call may be monitored (recorded)” diyecektir. Bu şu demek: “…May be recorded”(kayıt altına alınabilir) değil “…is being recorded” (kayıt altına alınmaktadır). Böylece ileride dava açarsanız ya da mesela uygunsuzca aşırı kaba bir şekilde konuşursanız ya da yanlış bilgi verirseniz sizin aleyhinizde bunu mahkemede kullanabiliyorlar. Sizin yapmanız gereken bunu stres konusu yapmadan haklarınızı diliniz döndüğünce ve oldukça kibar bir şekilde aramak. Mesela faturanız beklediğinizden daha yüksek geldiyse bunun nedenini öğrenmek en doğal hakkınızdır. Kayıt oluyor diye aramamazlık etmeyin sakın, çünkü o olay ancak çok uç durumlar için geçerli sadece, sizi büyük ihtimalle ilgilendirmez.

Eğer çokça ev dışında bulunuyorsanız (mesela kütüphane) ev telefonu yerine en az 350 dakikalık olmak üzere cep telefonu kullanmayı düşünebilirsiniz. Öncelikle iyi bir fiyat araştırması yapın derim. Cep telefonu kullanacaksanız aylık konuşma limitini aşmamaya çok dikkat edin, çünkü çok pahalıya geliyor. Bir de tüketicinin yanıltıldığı bir olay da şu: Siz cep telefonunuzla bir yeri aradığınızda ya da size bir telefon gelip konuşmaya başladığınız anda anında bir dakika yazıyor. Oysa telefonunuzda toplam konuştuğunuz zamana birkaç saniye eklenmiş gibi gözükebiliyor. Faturanızın beklentinizin çok üzerinde olmaması için bu konuya dikkat etmenizi öneririm. Bir de ayda en azından 250 dakika her yöne (any minute) dakikanız olursa rahat konuşursunuz, daha azı inanın az geliyor. Bir de bazı evli çiftler birbirleriyle kolayca haberleşebilmek için ya da bir kadın tek başına araba sürerken araba bozulursa kolayca arayabilsin diye minimum dakikalı cep telefonu alıyorlar.

Türkiye ile konuşmalarınızı cep telefonu üzerinden değil normal telefonla yaparsanız daha uzun konuşursunuz, çünkü cep telefonuyla konuşunca size önceden söylenmeyen ek masraflar yazıyorlar.

Türkiye’deki şehirlerin alan kodlarını şu sayfadan öğrenebilirsiniz:

http://www.ttrehber.turktelekom.com.tr/trk-web/alankodlari.html

Telefonla ilgili bütün bu bilgileri verdikten sonra tabi ki Skype’ı belirtmemek olmaz. Günümüzde birçok telefon görüşmesi artık Skype yazılımı ile yapılıyor. Skype’tan bir telefonu aramak ücretli, ancak başka bir Skype adresini aramak ücretsiz. Skype görüşmesini yapacağınız noktanın çok hızlı bir İnternet bağlantısına sahip olması gerekiyor.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
1702 views
Tüm Yazılar
1702 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
916 views
Tüm Yazılar
916 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1403 views
Tüm Yazılar
1403 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…