Amerika’dan Para Transferi, Bankalar, Kredi Geçmişi, ve Kredi Kartları

August 14, 2014
563 Views
Amerika'dan Para Transferi, Bankalar, Kredi Geçmişi, ve Kredi Kartları

Amerika’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Amerika’ya Para Transferi

Türkiye’den buradaki bankanıza para transfer edebilirsiniz. Bunun için %5-%10 gibi bir masraf yapmanız gerekiyor. Türkiye’de bunu yapacak çeşitli bankalar şubeden şubeye değişik fiyatlar verebiliyorlar. Türkiye’deki bankanın yanısıra buradaki banka da paranızdan kesiyor. Bu şekilde para transferi 2-5 gün arası alıyor.

Bazı bankalardan para çekerken belli bir miktar para ödemek gerekebilir. Bu durum, Türkiye’ye para gönderirken de geçerli olabilir.

Amerika’da Bankalar ve Banka Hesabı Açmak

Banka hesabı açtırırken ögrenci hesabı açtıracaksınız. Eğer herhangi 1 ay içinde paranız belli bir miktarın (mesela $600) altına düşerse banka $10-$20 ceza kesebilir. Onar onar bir bakmışsınız yılda $120’ınız gitmiş. O yüzden bu tür konuları en başta bilip hesabınızı ona göre idare edin. Bu arada yazdığınız her çekin mutlaka karşılığının olmasına dikkat edin. Karşılıksız çek yazmak kredi geçmişinizi (credit history) çok olumsuz etkileyecektir.

Kredi Geçmişi (Credit History) ve Kredi Kartları

Kredi geçmişi (credit history) tüm hesap hareketlerinizi baz alarak oluşturulmuş bir rapordur. Kredi geçmişi (credit history), ilişkiye geçtiğiniz her finansal kurumun sizin hakkınızda hazırladığı ortak bir rapordur ve kredi geçmişinizin (raporunuzun) iyi olması çok önemli birşeydir. Araba kiralarken, ev kiralarken, yeni kredi kartına başvururken, İŞE BAŞVURURKEN, taksitle araba ya da ev satın alırken, banka hesabı açtırırken, elektrik – gaz firmalarına başvururken… Kısacası her zaman her yerde sizin ne kadar güvenilir bir insan olduğunuzu kaşınıza gözünüze bakıp anlayamadıkları için hemen kredi raporunuza ve polis kayıtlarındaki suç kayıtlarınıza (criminal record)unuza bakıyorlar. Kredi geçmişi, sosyal güvenlik numaranızın ve kredi kartınızın kullanıldığı her yerde oluşturulur ki sosyal güvenlik numarası almak Amerika’da bir zorunluluk (must) olmuştur. Eğer kötü bir kredi geçmişiniz varsa bu bahsedilen durumlardan hepsinde sizin aleyhinize karar çıkabilir ya da ek masraflar, depozitolar yatırmak gerekebilir.

Kredi geçmişinizi iyi tutmak oldukça basit: Borç taksitleri, kredi kartı faturaları da dahil olmak üzere bütün ödemelerinizi zamanında yollayın. Bu kadar basit. Yalnız bir kaç inceliği var:

1) Yazdığınız her çekin mutlaka karşılığı olsun. Çekiniz geri tepmesin (bounce).

2) Eğer paranız yoksa kredi kartlarının en azından asgari tutarlarını (minimum payment) mutlaka ödeyin. Yani borçlu olmak değil de asgari tutarları ödememek asıl size kötü not yazdıracak olan.

3) Kart borçlarınızı mutlaka zamanında ödeyin, gecikmesin. Gecikirse ödemeleriniz hem ceza yiyebilirsiniz (mesela $25), hem de bunlar geçmişinize yazılır. Burada önemli bir inceliği belirteyim:

Diyelim ki kredi kartı faturanız uzerinde “Due Date” olarak 06/17/2013 yazıyor. Siz sakın ola ki USPS’e (postaya) güvenip 5 gün öncesinden göndermeyin. En azından 3 gun öncesinde ellerinde olacak şekilde ve 7 gün postada zaman tanıyacak şekilde en az 10 gün önceden, en geç ayın 7’sinde yollayın o faturayı. Bazı kredi kartları şöyle bir sahtekarlık yapıyorlar: Mesela due date olarak 06/17/2013 yazıyor ve bu bir Pazartesi. Aslında adamlar o gün 9am’de ellerinde olmasını istiyorlar ödemenin. Ama posta idaresi mesela saat 11am’de getiriyor postayı, yani o gün ulaşsa da geç muamelesi yapıp sizden ceza tırtıklamaya çalışıyorlar. Eh, ondan önceki iki gün zaten haftasonu. Demek ki postanın aslında o due date’ten 3 gün öncesinde, Cuma günü ellerinde olması lazım sizin ceza yememeniz için.

4) Fazla kredi kartı kullanmayın. Bir VISA, bir MASTERCARD başta yeterli. Daha sonra bir tane de American Express ya da Discover olabilir. Ama toplam sayısı 4’ü geçmesin.

Bu arada kredi kartları size borca battıkça daha batırmak isteyeceklerdir, bu sebeple sürekli telefonlar açıp “travel”, “insurance”, “credit card protection” vs. gibi konularda çesitli fuzuli kulüplere üye etmek isteyeceklerdir sizi. Sakın kanmayın, ihtiyaciniz olan tek üyelik AAA üyeliği ki, arabanız yoksa aslında o bile gerekmeyebilir. Böyle “soliciting call”lar geldiğinde yapmanız gereken, telefondaki ses sonsuz nutkuna dalmadan hemen önce olayın temel mahiyetini anlayıp eğer fuzuli bir şeyse en baştan “Thank you sir (ya da ma’m –madamın kısaltılmışı), I am simply not interested.” Sakın tartışmaya, kendinizi anlatmaya, gönlünü almaya falan kalkışmayın, insanları rahatsız etmek onların mesleği ve çoğu ancak böyle kısa ve net bir şekilde söyleyince bırakıyor yakanızı. Eğer sizin sorularınızı cevaplamak yerine halen kendi bildiği gibi konuşuyorsa ya da siz bitirmek istediğiniz halde o bitirmiyorsa tekrar bu cümleyi söyleyebilirsiniz. Halen konuşuyorsa telefonu yüzüne çarpmadan kapatabilirsiniz.

Kredi kartlarında satılan ürünlerin çoğu hem çok fuzuli hem de posta parası düşünüldüğünde o kadar ucuz değil. Onun yerine Walmart’tan alışveriş yaparak benzer fiyata bulabilirsiniz. Kısacası legal olan dokümanlar dışında kredi kartı faturanızla gelen tüm reklam kağıtlarını direkt çöpe yollayın.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
1702 views
Tüm Yazılar
1702 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
916 views
Tüm Yazılar
916 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1403 views
Tüm Yazılar
1403 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…