Kredi Kartı Faturanızı Kontrol Edin; Para Biriktirin

August 15, 2014
777 Views
Kredi Kartı Faturanızı Kontrol Edin, Para Biriktirin

Kredi Kartı Faturanızı Mutlaka Dikkatlice Kontrol Edin

Kredi kartı faturanızı dikkatlice kontrol edin çünkü kredi kartı firması veya alışveriş yaptığınız (örneğin araba kiraladığınız) kurum veya kuruluş sizin farketmediğiniz bir ekleme yapmış olabilir. Mesela bir tanıdığım Amerika’da bir gün araba kiralamıştı, cuma günü kiralayıp anahtarı cumartesi günü kutuya attı. Kredi kartında 3 gün gibi fatura etmişler, eğer farketmese ~$120 zarara uğrayacaktı.

Kredi kartınızdaki “balance”i her zaman maksimum izin verilen kotanın dörtte üç seviyesini aşmayacak şekilde tutun. Mesela Amerika’da bir kredi kartı size $5,000 hak tanıdı, onu en fazla $4,000’da tutun. Çünkü bu tür değişik kurallara bakarak bilgisayarlar otomatik olarak size uygulanan faiz oranının artmasına karar verebiliyor.

Size farklı kredi kartlarından cazip teklifler geldikçe kredi kartı firmanızı veya bankanızı arayıp bu durumu anlatıp size uyguladığı faizi düşürtmeye çalışabilirsiniz (bunu yılda en fazla bir iki kere yapın). Yani birbirlerine kırdırtmaya çalışın kredi kartı firmalarını. En başta yazdığım gibi, aslında en güzeli hiç mi hiç borçlanmamak kredi kartlarına.

Para Biriktirin

Para konusundaki darlıklar masrafları kısarak, gereksiz masrafları elimine ederek, kaçınılmaz masrafları da en ucuz bir şekilde hallederek aşılabilir. Daha çok para kazanmak yerine daha az para harcamak gerekebilir. Burada sürekli iletişim ve dayanışma içinde bulunduğunuz arkadaş grubunuzla bu konuda da fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bir de yazın staj yapmak para konusunu düzeltmek için idealdir. Özellikle bazı bölümlerde (örneğin elektronik bölümü) ya da kendi konularında ilk beşteki okullarında okuyanlar için staj bulmak çok zor olmuyor. Tabii burada bulunduğunuz ülkenin ekonomisinin durumu çok önemli bir faktör.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
1655 views
Tüm Yazılar
1655 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
886 views
Tüm Yazılar
886 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1362 views
Tüm Yazılar
1362 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…