Kredi Kartlarına Kesinlikle Borçlanmayın – 1

August 14, 2014
427 Views
Kredi Kartlarına Kesinlikle Borçlanmayın - 1

Bu çok önemli bir kural. Yurtdışında yaşamanın bu altın kuralıyla ilgili detaylı bilgileri bu yazı dizisinde bulacaksınız.Örnekleri hep Amerika üzerinden anlatıyor olacağım, ancak burada anlatılanlar benzer şekillerde hemen hemen her ülkede geçerli.

Kredi kartı Amerika’daki finansal sistem gereği mutlaka gerekiyor, mesela araba kiralarken, ev kiralarken. Ama bu demek değil ki bunlara borçlanmalısınız. Bu kurumlar sizin sırtınızdan faizle, cezalarla, ve uyduruk ürünlerin satışıyla para kazanan kurumlar. Bir çengel attılar mı da mafyadan daha beter olabiliyorlar.

Bir anektod: Bir tanıdığımın ev arkadaşı birkaç kredi kartına o kadar borçlanmış ki ödemesine imkan yok. Günde o eve belki 10 defa (inanın abartı yok) telefon geliyordu, sabah 7’den akşam 10’a kadar, haftanın 7 günü. Zır zır çaldıktan sonra telefon otomatik bir ses “Please wait” diyor, ve kredi kartı firmasından adam telefona çıkıyor, soruyor “falan kişiyle konuşmamız gerekiyor acilen, çok önemli bir konu, şimdi evde mi, ne zaman gelir, iş numarasını verir misiniz”. Zaten borçlu eleman bunu bildiği için iş telefonunu ev arkadaşına söylememiş, evden bir çıkıyor akşama kadar da gelmiyor, olan evde iş üretmeye calışan gariban arkadaşın konsantrasyonuna oluyor. Hatta bir keresinde telefondaki ses “bakın, arkadaşınızın durumunu anlıyoruz,biz ona yardımcı olmaya calışıyoruz, telefona çıksın, konuşalım, biz onun dostuyuz” tarzında şeyler bile demiş.

Kredi kartlarına borçlanmamak konusundaki diğer yorumlara gelince: Amerika’da sistem insanlara önce bütçelerinin çok üstünde bir yaşam biçiminin, lüks bir yaşamın gerekli olduğunu empoze etmekle başlıyor ve sonuçta kredi kartlarına borçlandıkça borçlanmanın getirdiği kısır döngüye sokmakla devam ediyor. Bu döngüde televizyon reklamlarının, insani cezbeden alacalı bulacalı ürün dizaynlarının, ödemedeki kolaylıkların (çek ve kredi kartı sistemleri) rolü oldukça büyüktür.

Çok üst düzey materyel standartları karşılamak için aşırı harcamalar yaptırtılıyor. Bu harcamaları zorla yaptırmıyorlar, kredi kartı vererek buna teşvik ediyorlar. Ama o parayı insan cash olarak $10’ar dolar olarak verecek olsa imkanı yok o kadar kolay harcayamaz. Zaten empoze edilen ya da insanın gezerken aldığı şeylerin hemen hemen tamamı gereksiz. Bunun en güzel örneği mutfak aletlerinde görülebilir. Mesela adamlar mısır koçanının yanlarına batırıp tutabilmek için mısır desenli tutacak satıyorlar. Onun yerine insan mısırı bir kağıt peçeteyle de tutup hem o masraftan hem de o yeni aletin hayatında yaratacağı karışıklıktan kurtulabilir.

(Bu yazının gerisi bir sonraki yazıda)

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

 

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
1702 views
Tüm Yazılar
1702 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
916 views
Tüm Yazılar
916 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1403 views
Tüm Yazılar
1403 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…