Kredi Kartlarına Kesinlikle Borçlanmayın – 2

August 14, 2014
402 Views
Kredi Kartlarına Kesinlikle Borçlanmayın - 2

Bir önceki yazımda kredi kartlarına insanların nasıl borçlandırıldığını özetlemiştim. Bu yazıda benzer bir tema var, ancak bu defa size bazı hesaplar da sunacağım.

İnsanlar daha önce anlatıldığı şekillerde aşırı masraflarla iyice borçlandıktan sonra faiz olayının da etkisiyle uzun süre borçlu kalabiliyor (istatistiklere göre bir doktora öğrencisinin ortalama $5,000 civarı borcu oluyormuş mezun olurken). Kredi kartlarının yazdığı faiz oranları aldatıcı, çünkü ilan edilen değer “annual nominal interest rate” (yıllık nominal faiz) değeri. Oysa aslında tatbik ettikleri “daily interest” ki bunun yıllık izdüşümüne “real annual interest rate” (yıllık reel faiz) deniyor. Bir örnek vereyim:

Yıllık 11.99% faizli bir kartınızdaki borcunuzun faizi aslında günlük bazda katlanıyor, yani aslında yıllık faiz 11.99% değil, çok daha fazla. Yani aslında sadece bu yanıltmadan dolayı bu konuda bilgisi olmayan bir insandan çok daha fazla para faiz alıyorlar.

Bir de diyelim ki büyük bir çaresizliğe düştünüz ve “cash advance” kullandınız kredi kartınızdan. O durumda nominal yıllık faiz 19.99%-39.99% arasında değişir ki, bu aslında reel olarak çok daha fazlası demektir! Örneğin; kredi kartınızdan $2000 borç aldınız araba satın alabilmek için ve bir yıl boyunca ödeyemediniz: Bir yıl sonra ödeyeceğiniz miktar $2500-$3000 olacaktır!

Kredi kartlarının uyguladıkları ve sizin zararınıza sonuçlanan bir başka kural da şu: Diyelim ki $1000 borcunuz var, bunun $600’i 12% faizle, geri kalan 400$’i ise 19% faizle. Siz borcunuzun en yüksek faizli (19% faizli) kısmını tamamıyla ödemeden daha düşük faizli borçların ödemesine başlayamıyorsunuz. Yani mesela $100 borç ödediniz: Bunun $60’i düşük faizli, $40’i yüksek faizli borcu ödemeye gitmiyor, tamamı düşük faizli borcu ödemeye gidiyor. Böylece yüksek faizli borcunuz çok uzun süre olduğu yerde kalıyor.

Bütün banka, firma ve kurumlar fatura ellerine geç ulaşınca ceza kesiyorlar, önceden yazdığım gibi, ve faturanın ellerine geçmesi için yukarıda ayrıntılı anlattığım şekilde oyunlar oynayabiliyorlar.

Bir başka taktikleri de şu: Mesela size teklif getirdiler: ‘Borçlarınızı bize transfer edin, size daha düşük faiz uygulayalım’ diye. Çoğu insan direkt transfer edebilir, ama aslında bu transfer de belli bir ücret (fee) gerektiriyor, daha önceden yaptığınız anlaşmada küçük harflerle belirtilmiş olan.

Bir de çek gönderiyorlar, sanki normal banka çeki gibi. Ama aslında o çeki kullandığınızda ya belli bir “fee” oluyor, ya da daha da kötüsü o çeki sanki “cash advance”miş gibi yazıp size astronomik faiz oranları (nominal 19.99%-39.99%, reel daha fazla) uyguluyorlar. O tür çekleri kullanmadan önce şartlarını en az iki kere teyid ettirecek şekilde bir yetkili ile telefonda veya karşılıklı görüşün.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
1702 views
Tüm Yazılar
1702 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
916 views
Tüm Yazılar
916 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1403 views
Tüm Yazılar
1403 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…