Profesyonel Sosyal Ağınızı Nasıl Oluşturursunuz?

August 21, 2014
827 Views
Porfesyonel sosyal ağınızı nasıl oluşturursunuz?

Yurtdışında eğitiminizi sürdürmenin ve yaşamanın en sağlam yollarından birisi tanıdıklarınız sayesinde oluşacak fırsatları yakalamak. Özellikle halen okumakta olan ya da mezun olmak üzere olan bir öğrenciyseniz yeterince tanıdığınız olmayabilir ve bu yoldan nasıl ilerleyeceğinizi bilemiyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda size kişisel markanızı nasıl oluşturabileceğiniz ve ne şekilde bir profesyonel çevre oluşturabileceğinizi adım adım ve oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım:

1) Kendinize bir mentor bulun. Eğer üniversite öğrencisiyseniz bu ailenizden insanlar, kuzenleriniz, üniversitenizdeki idealist ve bilgili öğretim üyeleri, ve halihazırda profesyonel ağınızda yer alan insanlar olabilir. İş dünyasındaki herhangi bir insana kendisinden fikir almak istediğinizi söylediğinizde size büyük ihtimalle tavsiyede bulunacaktır.

2) Öncelikle özgeçmişinizi (CV) güncelleyin. CV’nide tüm staj ve projelerinizin yer aldığından emin olun. Proje ya da staj içeriklerini anlatırken aktif fiiller kullanın, örneğin “Performed …” “Developed …” “Investigated …” “Assisted in…” “Initiated …” gibi fiillerle başlasın, yaptıklarınızı anlattığınız her bir satır.

3) CV’nizde mutlaka gülümseyen, yüksek çözünürlüklü, ve en azından gömlek/bluz içerecek şekilde (smart casual olarak adlandırılacak şekilde) profesyonel bir fotoğrafınızı ekleyin. Erkekler için kravat daha da uygun olacaktır. Fotoğrafınızda giydiğiniz kıyafet başvurduğunuz işin niteliğine uygun olmalıdır.

4) CV’nizi mentorunuza gösterin ve kendisinden geribildirim alın. Buna göre CV’nizi modifiye edin ve MS Word içinden “Save As…” (“Farklı Kaydet…”) diyerek pdf olarak kaydedin. Bundan sonra tanıştığınız insanlarla bu pdf dosyasını paylaşacaksınız.

5) Kendinize bir web sitesi hazırlayın. Bunun için en kolay servisler Weebly.com ve Wix.com, ancak benim tercihim Weebly’den yana olurdu. Eğer bilgisayarlarla çok ilgilenen birisiyseniz A2hosting.com gibi bir servis sağlayıcıdan kendi alan adınızı (“domain name”) ve hosting servisinizi (“hosting service”) satın alabilir, hosting servisinizde kurulu olan CPanel‘in içinden Softaculous kullanarak Impress CMS (dünyadaki en kolay içerik yönetim sistemi!) kurabilir ve sayfanızı bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Ancak bu yazıyı okuyanların %99’una bunun yerine Weebly.com‘u tavsiye ediyorum.

6) Web sitenizin adresi de belli olduğuna göre artık kartvizitinizi hazırlayıp bastırabilirsiniz. Bunun için bionluk.com ya da fiverr.com (İngilizce) sitelerinden birinde sizin için kartvizit (“business card”) tasarlayacak bir grafik tasarımcısı (“graphic designer”) bulun ve kartvizitinizi tasarlatarak pdf dosyasını kendisinden alın. Fiverr‘de bu tür bir insanı bulmak için “business card” diye arayıp çıkan sonuçlarda “High Rating” bağlantısına tıklayın. Kartvizitinizde mutlaka e-mailiniz, web siteniz (örneğin: GurdalErtek.org), ve cep telefonunuz bulunsun. Ünvan olarak öğrenciyseniz “Boğaziçi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi” tarzında yazabilirsiniz.

7) Kartvizitinizin pdf dosyası elinize ulaşınca bir ozalit mağazasına giderek kartvizit bastırmak istediğinizi belirtin. Benim favorim Kozyatağı’ndaki Cemil Ozalit, ancak tabi ki bu işi düzgün yapabilecek herhangi bir ozalit mağazası olabilir.

8) Web siteniz, özgeçmişiniz, ve kartvizitiniz hazır. Şimdi sıra profesyonel ağınızı kurmaya geldi. Katılabileceğiniz ve “networking” yapabileceğiniz ortamlardan bazıları şunlar:

  1. Fuarlar (Fuarplus‘tan arama yapabilirsiniz). Fuarlarda ilginizi çeken herhangi bir stand gördüğünüzde oradaki insanla iletişime geçerek kendinizi tanıtabilirsiniz.
  2. Yurtdışı Eğitim Fuarları. Mezun.com, AKampus.com gibi sitelerden ve İnternet’ten arama yaparak bunları takip edebilirsiniz.
  3. Profesyonel etkinlikler (eventbrite.com‘dan arayabilirsiniz). Bir şekilde ilgi duyduğunuz tüm etkinlikler olabilir
  4. Konferanslar (konunuzla ilgili İngilizce terimleri kullanarak ve sonuna “conference” veya “congress” kelimelerini ve yılı ekleyerek arama yapınız)
  5. Toastmasters International‘ın şehrinizdeki şubesi. İngilizceniz belli bir seviyenin üstündeyse katılabileceğiniz bu dernek ile hitap yeteneğinizi geliştirebilir ve kıymetli profesyonellerle tanışabilirsiniz.
  6. Profesyonel derneklerin etkinlikleri (örneğin: PMI Istanbul, Uluslararası Proje Yönetim Enstitüsü)
  7. Üniversitenizde düzenlenen mesleki seminerler, kariyer fuarları, ve diğer her tür profesyonel etkinlik.

9) Farklı profesyonel ortamlarda tanıştığınız insanlarla kartvizit değiştokuşu yaptınız. Sıra geldi bu insanı LinkedIn’den eklemeye. Burada önemli bir nokta: LinkedIn hesabınızı okul emailiniz üzerinden değil Gmail gibi kalıcı bir emailiniz üzerinden açmanızı öneriyorum. Eğer halihazırda okul emailiniz üzerinden açtıysanız bu tarz bir emailinizi de ekleyiniz LinkedIn hesabınıza.

10) Tanıştığınız insanlara en azından yılbaşlarında, tercihen ayrıca en azından Ramazan ve Kurban bayramlarında son derece sade bir kartvizit gönderebilirseniz çok iyi olur. Email göndermenizi önermem, zira emailler kayboluyor ve pek bir şey ifade etmiyor.

Bu şekilde bir çalışmayla bir süre sonra çok ciddi bir sosyal çevre oluşturabilirsiniz.

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
1654 views
Tüm Yazılar
1654 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
886 views
Tüm Yazılar
886 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
1362 views
Tüm Yazılar
1362 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…