Yurtdışında Okurken Part-Time İş Olanakları Neler Olabilir? :: Soru-Cevap

July 19, 2014
126 Views
Yurtdışında Okurken Part-Time İş Olanakları Neler Olabilir? :: Soru-Cevap

A: Yurtdışında okumakta olan öğrenci

B: Yurtdışında burs bularak okumak isteyen öğrenci

olsun. Gelin emaillerine tekrar göz gezdirelim.

Yalnız burada verilen bilgilerin sadece A.B.D.’deki belli bir üniversite için bilgiler olduğunu aklımızdan çıkartmayalım. Kendi başvuracağınız üniversitedeki durumu bizzat ayrıca araştırmak gerekecektir.

 

Merhaba A,

Oraya gelmem durumunda part-time iş olanaklarından nasıl yararlanabilirim? Bu sorularıma cevap verebilirsen beni çok sevindirirsin.

Merhaba B,

Okul içindeki bu olanaklardan başka okul dışında da bazı olanaklar var. Uluslararası (İnternaional) oğrencilerin staj dışında kampüs dışında (off-campus) calışması yasak. Yani ya staj yapabilirsin, ya okulda asistan olabilirsin, ya da kütüphanede, housing office’de veya post office’de çalışabilirsin -ama bu son saydıklarım oldukça sınırlı sayıda iş olanağı sağlıyor. Aslında en çok para kazanabileceğin olay staj. Ama yılda sadece 1 veya 2 dönem staj yapabiliyorsun ve ilk stajını da en az 3 dönem (bu sayıdan tam emin değilim şu anda) okuduktan sonra yapabiliyorsun. Okuldan 1/3 zamanlı asistanlık aldığında ayda eline $860 geçiyor -ki bu parayla hemen hemen rahatça yaşayabilirsin. Halbuki iyi bir staj olanağı bulduğunda ayda $2,000-$3,000 kazanabilirsin -ama demin de söz ettiğim gibi bu sadece 1 veya 2 dönemle sınırlı bir olanak. Yalnız seni yanıltmak da istemem; çünkü iyi bir staj yeri bulmak ve kabul almak o kadar da kolay değil. Ben 3 dönem asistanlık yaptıktan sonra önümüzdeki dönem bir şirkette staj yapacağım, ama bu işi bulmamda şans faktörü çok fazlaydı doğrusu. Ama yine de bence arayan mutlaka birşeyler bulur. Bir önceki paragrafta uluslararası öğrencilerin kanunen sadece kampüste çalışabileceğini ya da staj yapabileceklerini söylemiştim. Ancak ekonomik zorluk (economic hardship) adı altında başvuru yapıp yaz boyunca kampüs dışı (off-campus) staj dışı işlerde çalışmana izin verilebileceğini de duymuştum bir arkadaşımdan.  Şu anda aklıma gelen tüm olanaklar bunlar.

Merhaba A,

Bu durumda, benim de aklımdaki tek çözüm yolu olan, ilk bir kaç dönemin parasını bulup gelmek en mantıklı çözüm yollarından biri olarak görünüyor. Çünkü, bu durumda gerekli olan miktar daha az ve bu miktarı bulmak daha kolay olabilir.

Merhaba B,

Bence bir-iki dönemlik para bulduğun takdirde buraya gelip şansını deneyebilirsin. Tabii asistanlik bulmak için biraz girişken olup gidip hocalarla tek tek konuşmak gerekiyor. Aradıktan sonra birşeyler çıkabilir belki; ama yine de seni cok umutlandırmak istemiyorum. Buraya geldikten sonra olabilecek en kötü şey, paran bittiğinde geri dönmek zorunda kalman ve bu sürede vakit kaybetmiş olman.

Bu arada, teknik bir üniversitede okuduğum için bazı ilave bilgiler paylaşmak istiyorum: Bilgisayar programlama (ozellikle C++) ve İnternet programcılığı (html, javascript) kimi kez tez ve ders calışmalarına faydası olmasa da bulması daha kolay asistanlik türleridir. Dünyadaki en hızlı üniversite-içi iletişim ağına sahip olan UABC’de bilgisayarlar her oğrencinin en temel uğraşlarından birisidir. İleride asistanlık almayı düşünen arkadaşların özellikle C, C++,C#, Java, Visual Basic gibi diller konusundaki bilgilerini gelmeden önce arttırmaları hararetle önerilmektedir.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

Bu blog yazısıyla ilgili şu kitapları okuyabilirsiniz:

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
443 views
Tüm Yazılar
443 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
315 views
Tüm Yazılar
315 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
445 views
Tüm Yazılar
445 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…