Yurtdışında Üniversitede Asistanlık Yapacaklara Öneriler

July 24, 2014
231 Views
Yurtdışında Üniversitede Asistanlık Yapacaklara Öneriler
Başvurularınızın ardından öncelikle kabul, sonrasında ise asistanlık bursu aldığınızı varsayalım, ve asistanlık için önerilerimizi sıralayalım:

  1. Asistanlığı en başından ciddiye aldığınızı gösterin. İlk derse ders başlamadan 10 dakika önce mutlaka gidin, ilk izlenim olarak iyi bir izlenim bırakırsınız, ayrıca sizi hoca sınıfa tanıtabilir.
  2. Hocayla toplantılarınıza zamanında gidin (hatta 5 dakika önceden gidin)
  3. Öğrencilerinize isimleriyle hitap etmeye çalışın, özellikle çok ziyaret edenlere. Öğrencilerinize isimle hitap etmeyi kolaylaştırmak için “indexing card” satın alıp dağıtabilir, fotoğraf, isim, e-mail, kaçıncı yıl oldukları ve ne zaman mezun olacakları, hatta hobileri hakkında kısa bilgileri doldurmalarını isteyebilirsiniz. Hatta ilk ödevin bir parçası yaparsanız hemen hemen her öğrenci bu kartları doldurup size geri verecektir. Siz de boş vakitlerinizde fotoğraflardan çalışarak öğrencilerinizin isimlerini öğrenebilirsiniz. Ancak bazı öğrenciler özel hayatlarına müdahele olarak hissedebilir. Bu sebeple bunu belki ilk senenizde değil sonraki senelerde, ya da küçük sınıflarda yapmayı tercih edebilirsiniz.
  4. Ödevlerin erken okunması ve adil (ve de bol notlu) okunması öğrenciler için en en önemli şeydir genelde (bir de isimleriyle hitap etmeniz). Mümkünse okuduğunuz ödevleri en geç bir hafta içinde öğrencilere geri dağıtmanızı öneririm.
  5. Asistanlık ve özellikle de research konusunda ilk adımı hocadan beklemeyin, siz research girişimlerinde kendiniz bulunun. Şu kitabı kesinlikle bugun ısmarlayıp en kısa zamanda okuyun: “Getting What You Came For” (Peters)
  6. Ayrıca yine şu kitabı da tavsiye ediyorum (biraz pahalı ama değeri o fiyatı aşıyor): “Tomorrow’s Professor” (Richard Reis)
  7. İnsan ilişkilerinizde size şu kitap çok yardımcı olabilir: “Tongue Fue” (Sam Horn)
  8. Özellikle hocanız ve öğrencilerinizle ilişkilerinizde bu kitaptaki teknikleri kullanmanız sizin için çok faydalı olabilir.
  9. Buraya doktoraya gelen arkadaşlardan özellikle asistanlığı olan arkadaşlara asgari ücretli geçici işleri (örneğin postahanede kutulara mektup yerleştirmek) tavsiye etmiyorum. Onun yerine doktoralarına yoğunlaşarak kendi dallarında başarılı olmalarını öneriyorum. Bu şekilde ek gelir aramak yerine masrafları kısarak para konusunda başarılı olabilirler.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

Bu blog yazısıyla ilgili şu kitapları okuyabilirsiniz:

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
443 views
Tüm Yazılar
443 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
315 views
Tüm Yazılar
315 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
445 views
Tüm Yazılar
445 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…