Veri Görselleştirmesi

Veri Görselleştirmesi Çeşitleri ve Örnekleri

Bu yazımızda veri görselleştirmesi örnekleri sunarak konunun daha iyi kavranmasını sağlamaya çalışacağız.

Bu yazıda sunulacak görselleştirmeler, Tableau yazılımı (http://www.tableausoftware.com/) ile oluşturulmuştur ve kullanılan veri, olimpiyatlarda kazanılan derecelerin verisidir (OlympicAthletes.xlsx) ve örnek verilerin bulunduğu şu adresten indirilmiştir:

http://www.tableausoftware.com/public/community/sample-data-sets

Gelin şimdi örnek görselleştirmelere bakalım:

1. Ülkelere göre alınan toplam altın madalyaların dağılımı

Ülkelere göre alınan toplam altın madalyaların dağılımı

Bu görselleştirmede harita üzerinde hem renk hem de rakam ile, her bir ülkenin yıllar boyunca aldığı toplam madalya sayısı görülmektedir. Daha koyu renkler daha çok madalya alındığını göstermektedir. Görselleştirmeden, ABD başta olmak üzere, Çin, Rusya, Almanya, Kanadar ve Avustralya’nın çok sayıda altın madalya aldığı görülebilir.

Bu görselleştirmenin Tableau yazılımında oluşturulması için solda gösterilen görsel model kurulmuştur.

Görselleştirmeyi daha detaylı görmek için üstüne tıklayabilirsiniz.

2. Yıllara ve spor dallarına göre toplam madalya sayılarının dağılımı

Yıllara ve spor dallarına göre toplam madalya sayılarının dağılımı

Bu görselleştirmede ise her bir spor dalında yıllar bazında dağıtılan toplam madalya sayılarının dağılımı görülmektedir. En çok madalyanın atletizm ve futbolda dağıtıldığı görülmektedir. En az madalya ise, sadece 2002, 2006, 2010 yıllarında dağıtılan kış sporlarında görülebilmektedir.

3. Madalyaların ülke ve yıllara göre dağılımı

Madalyaların ülke ve yıllara göre dağılımı

Bu görselleştirmede ise sadece 2008, 2010 ve 2012 yılları için ülkeler bazında madalyaların dağılımı görülmektedir. 2008 yılına göre 2012’de İngiltere’nin başarısının arttığı uzayan çubuktan gözlemlenebilir. Ayrıca 2010 yılındaki kış olimpiyatlarında Rusya, Çin ve Avustralya’nın yaz olimpiyatlarına kıyasla başarısının düştüğü görülebilir. Son olarak, yaz olimpiyatlarında en üst sıralarda yer alamayan Norveç ve Finlandiya’nın 2010 yılındaki kış olimpiyatlarında ciddi başarı kaydettikleri görülebilir.

4. En başarılı atletler ve yarıştıkları spor alanları

En başarılı atletler ve yarıştıkları spor alanları

Bu görselleştirmede, tüm yıllara bakıldığında en çok altın madalya alan atletlerin sıralamasını, yarıştıkları spor alanı ile birlikte görebiliyoruz. Verideki zaman diliminde en başarılı atletin açık farkla Michael Phelps olduğu ve yüzme alanında yarışarak efsane haline geldiği görülebilir. Bunun ardından en başarılı iki atlet ise bisiklette yarışan Chris Hoy ve atletizmde yarışan Usain Bolt olarak görülmektedir.

Bu yazımızda verdiğimiz bu örneklerin yanısıra “data visualization” şeklinde arama yaparak çok sayıda görselleştirmeye ulaşabilirsiniz. Veri ve/veya bilgi görselleştirme örneklerini derleyen ve yayınlayan popüler bazı İnternet siteleri ise şunlardır:

http://visual.ly

http://infosthetics.com

http://www.informationisbeautiful.net/

Ayrıca Tableau yazılımı ile oluşturulmuş diğer görselleştirme örnekleri için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz:

http://www.tableausoftware.com/learn/gallery

Veri Bilimi Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası