AMERİKA’DA GEZİLECEK YERLER VE ÖNERİLER

Amerika’da tatil için gezilip görülebilecek çok güzel yerler var. Benim favorim “STATE PARKS” ve “NATIONAL PARKS”. Bunlarla ilgili bilgiyi https://www.stateparks.org/ sayfasında bulabilirsiniz. Şehre bir iki saat uzaklıktaki bir yere sabahtan gidilip akşam dönülebilir.

Eğer daha çok vaktiniz varsa zaten arkadaşlarınızdan duyduğunuz turistik yerleri (California, Florida) görebilirsiniz. Buralara gitmeden önce AAA’e uğrayıp harita ve eyaletlerle ilgili kitapları alabilirsiniz. Ayrıca nerelere gideceğinize tam karar veremediyseniz AAA ofisindeki sonsuz sayıdaki katalogdan birini alabilirsiniz.

Eyaletler arası seyahat ederken her eyaletin girişinde “Welcome Center”lar olur. Buralarda durup broşürler alabilirsiniz, ayrıca tuvalet ve aperatif (snack) de bulabilirsiniz. Buralarda uyumak tavsiye olunmaz emniyet açısından, ama çaresiz iseniz eyaletlerarası otoyol (interstate) kenarında uyumaktansa bari buralarda uyuyun.

Gideceğiniz yerdeki otelinizi muhakkak önceden rezerve edin, gittiğinizde yer bulamayabilirsiniz. Şehrin göbeğinde otelde kalmak yerine biraz dışında ve özellikle havalimanı civarında çok daha ucuza oteller bulabilirsiniz. www.priceline.com adresinden satın alabilirsiniz.

Seyahat sırasında en çok masraf sırasıyla araba kirasına veya genel olarak ulaşıma ve konaklamaya otel kirasına, eğlence parkı giriş ücretine, yeme-içmeye, ve hediyelik eşyaya gider. Sonuncu dışında hepsi için AAA ve kupon olayını öneriyorum. Hatta yollardaki lokantaların önünde kupon kitapları oluyor, onları da son dakikaya kaldıysanız kullanabilirsiniz. Yeme içme masrafını azaltmanın yolu içecek olarak su içmek, pahalı et yemeklerinden kaçınmak, hatta birkaç kişi olarak gidiliyorsa evden yiyecek almak.

Tagged :