Doktora Tez Danışmanınızı Nasıl Seçebilirsiniz?

July 30, 2014
160 Views
Doktora Tez Danışmanınızı Nasıl Seçebilirsiniz?

Doktoracılara hoca seçme konusunda bazı öneriler vermek istiyorum, çünkü bu gerçekten de çok önemli bir konu. Doktoranın kaç yılda biteceğini, ne kadar çile çekileceğini belirleyen şeyler öncelikle öğrencinin azmi, sonrasında ise hocanın özellikleri. Daha sonra gelen etkenler ise mali durum, tez konusu bulabilmek, ve bölümde genel olarak araştırma konusundaki durum.

İşte tez için hoca seçerken dikkat edilecek noktalar:

  • Hocanın bundan önceki 5 öğrencisi şu anda nerdeler?
  • Doktorayı bırakan var mı aralarında? Kaç tanesi?
  • Başka hocaya geçen kaç kişi var?
  • Kaç tanesi doktorayı bitirmiş ve şu anda nerelerde çalışıyorlar?
  • Ortalama kaç yıl sürüyor bu hocayla doktora?
  • Hoca geçen 3 yıl kaçar makale yayınlamış, nerelerde? Şu anda hangi konulara ilgi duyuyor?
  • İş dünyası ile bağlantıları nasıl, endüstri tarafından desteklenen projeleri tüm projelerinin yüzde kaçını oluşturuyor?
  • Hocanın ünvanı nedir? (“Assistant professor” hocalar genelde daha çok eğilirler öğrencinin üstüne, çünkü onların üzerinde çok büyük bir baskı vardır kadrolarını (tenure) alabilmek için. Ama bu arada mesela sizin takıldığınız yerlerde size yardımcı olma ihtimalleri daha fazladır. “Associate” ve hele ki “full” profesörler insanı daha çok serbest bırakır, sizing kendi kendinizi motive etmeniz (self-motivated) gerekiyor.)
  • Hoca kürsü profesör (chaired professor) mu? (Kürsü profesörlerinin sırtı yere gelmez, ama dikkat edin emekli olmasınlar hemen.)
  • Hocayla gitmeden önce eski öğrencilerinin tezlerini (ya da en azından o tezlerin özeti olan yayınlanmış makaleleri) indirip okudunuz mu?

Hocanız kim olursa olsun, belli bir toplantı saati belirleyip haftada bir kere, ya da en azından iki haftada bir kere buluşun. Eğer konuşacak bir şeyiniz yoksa (ki olmasına çalışın) bile yeni konular belirlemenize yardımcı olacaktır bu toplantılar.

Hoca seçmeden önce sizin öncelikle bölümde iyi bir izlenim bırakmanız gerekiyor. Bunu sağladığınıza inanıyorsanız, konu ve hocada karar kıldıysanız hocaya önce e-mail göndererek randevu talep edebilir, cevabına göre ofisine uğrayabilirsiniz. (Direkt randevu almadan ofise gitmeniz pek iyi bir fikir değil.) Size ilgi duyduğunuz alanları soracaktır. Hoca arama olayına girmeden önce hocaların sizinle olan çalışmalarında ne tür beklentiler içinde olduğunu bilmeniz size faydalı olacaktır. Hocayla direkt çalışmayı teklif etmek yerine bir dönemlik birbirinizi daha iyi tanıyacağınız özel konulu dersi (special topics) alabilirsiniz.

Yurtdışı Eğitim Yaşam Blog’unu Facebook’tan takip için “Like” edebilirsiniz:

YurtdısiEgitimYasam.com Facebook Sayfası

You may be interested

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?
Tüm Yazılar
437 views
Tüm Yazılar
437 views

Amerika’da Araba Satin Almak – Arabayi Aldiktan Sonra Sirada Ne Var?

admin - July 15, 2015

AAA Auto Club South, araba sahiplerine çok çeşitli avantajlar sunan ve yıllık ücretle abone olunan bir kulüptür. Araba aldıktan sonra…

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)
Tüm Yazılar
313 views
Tüm Yazılar
313 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Arabayı Alıyorsunuz :)

admin - June 26, 2015

Amerika'da araba almak ile ilgili yazılarımızın sondan bir öncekine hoşgeldiniz! Daha önceki yazılarımızda önce temel bazı bilgileri paylaşmış, sonra da…

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi
Tüm Yazılar
441 views
Tüm Yazılar
441 views

Amerika’da Araba Satın Almak – Örnek Telefon Görüşmesi

admin - January 15, 2015

Arabayı almak için gazeteyi aradınız, birkaç otomobil buldunuz, telefona sarıldınız. Ne soracaksınız? İşte örnek bir telefon görüşmesi: -“Hello, I am…