SERTİFİKASYON

Mühendislik alanlarında çalışanlara, özellikle inşaat ve kimya mühendislerine “P.E.” (professional engineer) sertifikasyonunu almalarını öneririm:

http://www.nspe.org/

Bu belgenin alınması için 3 P.E. belgeli insandan referans alabilmelisiniz. Ayrıca birkaç yıl aralıklı olmak üzere iki kere sınava girmeniz gerekiyor. Master ya da doktora yıllarında bu sınavlardan ilkine girip ilerleyen yıllarda iş tecrübesi edindikten sonra ikincisini alabilirsiniz. Bu belge size iş basvurularında avantaj sağlayacaktır.

 

Eğer bilgisayarla ilgili konularda çalışıyorsanız programlama dillerinde, işletim sistemlerinde sertifika edinmek size faydalı olacaktır. Ayrıca system yöneticiliği (system administrator) için sertifikasyonlara başvurduğunuzda ve iş basvurularında da faydalı olacaktır. Örnegin Sun firması Java için,  Microsoft firması Windows server administration için sertifikasyon veriyor gerekli sınavları geçenlere. Bu sınavlar kolay değil, gerçekten konunun uzmanı olmanız gerekiyor. O yüzden yüklü bir programı olan master ya da doktora çalışmalarıyla beraber yürütmek zor olabilir ve tavsiye etmem. Ancak okulu bitirdikten sonra iş aradığınız ya da çalışma iznini beklediğiniz dönemde gerçekleştirebileceğiniz faydalı bir çalışma olabilir.

 

Java sertifikasyonu için www.oracle.com ana sayfasında “certification” diye aratın. Diğer sertifikasyonlardan networking konusunda Net+, A+ (2 test) ve MCSE (Microsoft Certified System Engineer, 7 ayrı test) almaya çalışmak iyi bir fikir olabilir. Bunlarla ilgili bilgi için www.comptia.com, https://securereg3.prometric.com/ adreslerini ziyaret edebilirsiniz. İkinci verdiğim adres aynı zamanda bu sınavlara hazırlayan kitaplarını satın alabileceğiniz bir yayınevi. Bunların dışında Linux sertifikasyonu da iyi bir fikir olabilir. Bu tür sertifikasyonlar için video eğitimlere www.lynda.com  sitesinden erişebilirsiniz.

Tagged :