AMERİKA’DA VERGİLER

Sizin ilk başta dolduracağınız form 1040NR. Eğer vaktiniz çok darsa ve aşağıda anlatacağım şekilde deduction yapacak masraflarınız çok olmadıysa direkt 1040NR-EZ doldurun, kafanız rahatlar.

 

Vergi formlarını en geç bir hafta öncesinden postaya vermiş olun. Son anda beklenmedik şeyler çıkabiliyor. Mesela ben bir keresinde son günlere bırakmıştım ve gerekli olan W2 formunu bulamadığım için yenisini çıkartmıştım okulun Bursar’s ofisinden. Ayrıca son güne kalınca formlardan bazılarını bulmak oldukça zorlaşabiliyor.

Eğer biraz daha uğraşıp biraz daha az vergi ödeyeyim diyorsanız size bir fikir: Mesleki tüm masraflarınızı, kitap masraflarınızı (mesleki kitaplar olmalı), refund edilmeyen -ulaşım, otel gibi- iş görüşmeleri masraflarını, iş görüşmesiyle ilgili diğer masrafları (mesela www.amazon.com’dan iş başvurusu ile ilgili aldığınız kitapları), refund edilmeyen konferans masraflarını hep vergiden düşebiliyorsunuz. Bununla ilgili özel bir form var. O yüzden yıl içinde bu tür tüm masraflarınızın faturasını özel bir dosyada tutup vergi zamanı kullanabilirsiniz. Aslında sırf kitap masrafları için bile değer bu formu doldurmaya bence.

 

Vergi formunu doldururken social security numaranızı en son yazıp baştan sona öyle bir kontrol edin. Sebebi şu: Social security numaranız sizin resmi işlemler (örn: mağazada kredi kartı ya da indirim kartı için başvurma, ev kiralamak için başvurmak) dışında gizli tutmanız gereken bir numara. Bu numarayı (ve bir de kredi kartı numaralarınızı) ortalıkta fazla dolaştırmanızı önermem, herhangi bir dolandırıcılık (fraud) riskini azaltabilmeniz açısından. SSN numaranızı en son yazmanızın böyle bir avantajı var.

 

Vergi formlarını düzgün bir şekilde ve gerçeğe uygun doldurun. Bu formlar elektronik makinalarda optik okuyucularla okunup karakter tanıyıcı yazılımla bilgisayara aktarılıyor ve bilgisayar yazılanları kontrol ediyor. Gerçi bu işlemi sadece düşük bir oran için yapıyorlar deniyor, ama zaman olarak hesaplarsanız aslında hepsini okumalarının fazla vakit almayacağını farkedeceksiniz.

Tagged :