TRAFİK

TRAFİK

Amerika’da mutlaka trafik sigortanız ve sağlık sigortanız olsun. Olası bir kazaya karışmanız durumunda  masrafların altından kalkmanız çok zor.

Arabanızı parkederken mavi işaretli –engellilere ayrılmış bulunan- yerlere ne olursa olsun kesinlikle parketmeyin, cezası çok ağır oluyor. Parkmetreli yerlere parkettiğinizde uzun süreli olanları tercih edin, ve 3 dakikalığına da olsa bozuk para koymayı ihmal etmeyin.

Arkadan korkunç bir siren sesi geliyor, itfaiye ya da ambulans diyelim ki. Hemen arabayı dikkatlice sağa çekeceksiniz, yavaşlayacak ve gerekiyorsa duracaksınız. Böylece itfaiye rahatça geçebilecek. Türkiye’de bazı insanların yaptığı gibi bu arabaların arkasına takılmayı tavsiye etmiyorum.

Trafik sıkıştığında kornaya gereğinden fazla basarsanız polis size ceza kesebilir.

Diyelim ki sarı ışıktayken geçmeye kalktınız, fakat önünüzdeki arabalar ilerlemediği için yolun ortasında kalıp yolu bloke ettiniz: Ceza yiyebilirsiniz.

Kırmızı ışıkta ve stop işaretlerinde tamamen durmanız gerekiyor (full stop) ve varsa durduğunuz nokta çizginin arkasında olmalı.

Eğer kırmızı ışıkta geçtiğiniz için trafik cezası yerseniz ilk defasında mahkemeye gidip “no law” demeye çalışın, böylece kayıtlarınıza geçmez (bunu yapabilmeniz için 5 yıldır trafik cezası almamış olmalısınız.)  Faturanızı zamanında ödeyin.

Hız limitini aşacak olursanız  otoyolda (interstate) 10 milden fazla, şehir içinde 5 milden fazla aşmayın derim. Böyle yaparsanız ceza alma olasılığınızı oldukça düşürmüş olursunuz. Eğer trafikle ilerliyorsanız en hızlı 2-3 arabadan biri olmayın, ilk onların peşine düşüyor polis. Trafikle birlikte ilerlemek iyi bir fikir. Bazı eyaletlerde hız konusunda daha katı (strict) oluyorlar. Sorup öğrenmek lazım.

Diyelim ki akşam arabanızı sürüyorsunuz, arkadan mavi ışıkları yanıp sönen bir araba gördünüz. İşte o araba polis arabası ve size ceza kesmek için kenara çekmenizi istiyor. İşaret vererek yavaşça kenara çekin, en azından ışıkların kimin için yandığını anlamış olursunuz.  Diyelim gerçekten de size ceza kesmek için takip ediyormuş. Yapacağınız şu: Pencereyi açacaksınız, arabanın iç lambasını yakacaksınız, motoru söndürüp elinizi direksiyonun üzerinde sürer gibi sabit tutup öyle polisin gelmesini bekleyeceksiniz. Sizden ehliyet ve araba sigortasını isteyecek. Onun gözü önünde yavaş hareketlerle uzatacaksınız. Burada iki ihtimal var: Ya sizi sözle uyarıp gidecek ya da arabasına gidip bilgisayardan araştıracak. Her iki durumda da itiraz etmeden ve minimum konuşarak sorularını cevaplandıracaksınız. Size neden kırmızı ışıkta geçtiğinizi sorabilir. Sarı gördüm, ben kırmızı ışık görmedim, sarıdan kırmızıya, sarıya geçerken gördüm diyebilirsiniz; gerçekten öyleyse. Büyük ihtimalle ceza kesmeye niyetli bir polisi, siz tatlı dille fikrinden caydıramayacaksınız, ama niyetini bilmediğiniz için en azından uygun dille müşkülünüzü anlatın.

Alkollü araba kullanmak kesinlikle yapılmaması gereken bir iştir (no no). Eğer alkol kullanıyorsanız belirtilen limitleri aşmayın derim, böylece DUI (driving under influence)’dan trafik suçu işlemiş olmazsınız. Bu trafik suçları arasında kırmızı ışıktan da, hız limitini (mesela 10-12 mil) açmaktan da çok daha büyük bir cürum kabul ediliyor.

Polise rüşvet önermeyi aklınıza bile getirmeyin.

Bu arada muhtemel bir kaza tipini burada belirtmek istiyorum. Asağıdaki şemada farzedelim ki siz A arabasısınız ve sola dönmek istiyorsunuz. B arabası C arabasının önünü kapattığı için C’yi göremiyorsaniz. Eğer böyle bir durumda sola dönmeye calışırsanız B arabası geçtikten hemen sonra C ile çarpışabilirsiniz. Bir kez bu tür kaza olduğunu biliyorum ve ben en azından 3 kere böyle tehlike atlattım, o yüzden size de aktarmak istedim. İnşallah her sola dönüşte bu kural aklınıza gelir.

Aşağıdaki resimde bu tür bir kaza şu şekilde de olabilir: Diyelim ki önünüzde B arabası ve siz de onun hemen ardından sola dönmek istiyorsunuz. B arabası döndükten sonra siz hemen dönmeyip karşıdan C arabasının gelmediğinden emin olmalısınız:

Diyelim ki bir kazaya karıştınız. Yapmanız gereken ideal şey polis çağırmak (eğer yaralanma varsa acil numarasi 911). Ama eğer küçük bir şeyse kendi aranızda da halledebilirsiniz. Bir arkadaşım önündeki arabanın tamponuna dokunduktan sonra sigorta numarasını vermiş,ve dokundugu arabanın sahibi sigorta şirketine $150 işlemiş. Oysa belki o tür küçük bir şeyi o anda (sigortaya işlenmeden) $50’a anlaşabilirlerdi.

 

Kaza yaptıkça sigorta notunuz düşüyor ve SSN’e işlendiği için yaşamınızı ilgilendiren her olayda su yüzüne çıkıyor. Ayrıca uzun bir süre boyunca sigorta primleriniz (insurance premium) oldukça yüksek bir meblağ olarak kalıyor ya da artıyor. O yüzden mümkün olduğunca dikkatli sürün derim.  Ayrıca küçük olayları da büyütmeden kendi aranızda halledebilirsiniz.

Tagged :