DİNİ KONULAR

AMERİKA’DA CAMİLER

Hemen hemen her şehirde bir ya da daha fazla cami bulmak mümkün.  Ayrıca Amerika’daki tüm camilerin, ya da Amerika’daki adıyla mescitlerin (masjid) listesini İnternet üzerinden bulunduğunuz şehrin ismiyle beraber yapacağınız aramayla kolayca bulabilirsiniz.

 

AMERİKA’DA HELAL YİYECEKLER

Helal yiyecek konusunda ilk akla gelen domuz eti olayı. Domuz etinin kelime karşılığı “pork”, ancak başka isimler altında gelen pek çok sey aslında (aksi belirtilmedikçe) domuz eti oluyor: Sausage, ham, bacon, salami, vs. Eğer bu konularda hassassanız bu kelimeleri ezberleyip menuleri dikkatlice incelemeniz, hatta restoranlarda mümkün olduğunca vegeterian hatta vegan (süt ve yumurta dahil hiçbir hayvan ürünü içermeyen) yiyecekleri tercih etmeniz gerekiyor.

Helal yiyecek konusunda hassas olan bir insanın Amerika’da yapabileceği en güzel şey yiyecek ihtiyaçlarının mecbur olanlar dışındakilerin tamamını bir özel bakkaldan ya da marketten (genelde “Halal / Hallal Meat Store”, “Madina” (“Madinah”, “Al-Madina”), “Bismillah” gibi isimler taşırlar, Yellow Pages’den araştırabilirsiniz) özellikle temin etmek olacaktır. Özellikle büyük kozmopolit şehirlerde hemen her yerden arabayla en fazla 15 dakika içinde böyle bir dükkana ulaşmak mümkün oluyor. Camilerin (masjid) hemen dibinde bu tür dükkanlar nerdeyse hep oluyor.

Tagged :