Kitaplar Hakkında

"Ekonomiyi severek öğrenin." Prof. Tümay Ertek'in Temel Ekonomi Kitabı

Temel Ekonomi (Basından Örneklerle) ders kitabı Prof. Dr. Tümay Ertek’in Mikroekonomiye Giriş ve Mikroekonomiye Giriş kitaplarının birleştirilip kısaltılmış ve üzerinde bazı değişiklikler yapılmış hali olup, fakültelerde, yüksek okullarda ve meslek yüksek okullarında okutulan giriş düzeyindeki ekonomi derslerinde temel veya yardımcı ders kitabı olarak okutulabilir.

Kitabı derslerinde okutacak öğretim üyelerine, kitabın destekleyicisi niteliğindeki PowerPoint sunumlarının tamamı da sağlanmaktadır. Detaylı bilgi için Öğretim Üyelerine Özel bölümüne bakınız.

Kitap, aşağıda özetleyebileceğimiz temel özelliklere sahiptir:

  • Konuların seçiminde, konulara verilen ağırlıklarda ve konuların işlenişinde, Türkiye’nin güncel ekonomik sorunları göz önünde bulundurulmuştur.
  • Kitap basit bir dille yazılmış olup, anlatımın ve ifadelerin çok net olması için çaba gösterilmiştir.
  • Kitapta, konular sistematik bir şekilde ele alınıp işlenmiş, konuların organik bütünlüğüne dikkat edilmiştir.
  • Kitapta, varsayımsal örneklerin yanı sıra gerçek hayattan çok sayıda örneğe de yer verilmiştir.
  • Bu kitapta, ekonomi ile ilgili gazete haberleri, köşe yazıları ve karikatürler yer almaktadır. Bunlar hem ekonomi teorisinin, hem de Türkiye’nin ekonomik sorunlarının daha iyi anlaşılıp irdelenmesine katkıda bulunacaktır. Mikroekonomiye Giriş ve Makroekonomiye Giriş kitaplarımızda olduğu gibi bu kitabımızda da basından örnekler kitabın en önemli özelliğidir.
  • Dizinde terimlerin yanlarında parantez içinde İngilizceleri de verilmiştir. Ayrıca giriş düzeyinde ekonomi kitapları yazan, yazmayı planlayan ve giriş düzeyinde ekonomi dersi öğreten meslektaşlarımız içinde kitabın sonlarında “Marjinal değerlerin tablolarda doğru gösterilmesi” başlıklı bir matematiksel ek bulunmaktadır.

Temel Ekonomi kitabını seçkin internet mağazalarının ekonomi / iktisat kitap reyonlarından satın alabilirsiniz:

kitapyurdu.com
dr.com.tr
ilknokta.com
seckin.com.tr

Ekonomi dersleri veren bir öğretim üyesi iseniz:

  • Örnek sunum için buraya tıklayınız.
  • Kitapların tanıtım kopyasını edinmek için isimsoyisim@gmail.com (isim yerine gurdal soyisim yerine ertek yerleştiriniz) adresine email gönderiniz.

Temel Ekonomi için Alıştırmalar kitabı, Prof. Dr. Tümay Ertek’in Temel Ekonomi kitabının destekleyicisi olarak yayınlanmıştır.

Kitapta her bölümde Anahtar Terimler ve Boşlukları Doldurunuz türünde sorular, Çoktan Seçmeli Sorular ve Problem Tipi Sorular bulunmaktadır. Ayrıca, her bölümün sonunda soruların cevapları (problem tipi sorularda çözümleri de) verilmektedir.

Bu alıştırmalar kitabı her ne kadar Temel Ekonomi kitabını okuyacak öğrenciler için hazırlanmışsa da, yine Prof. Dr. Tümay Ertek’in Mikroekonomiye Giriş ve Makroekonomiye Giriş kitaplarını ve/veya başka ekonomi kitaplarını ders kitabı olarak okuyan öğrenciler de bu kitaptan yararlanabilir.

Temel Ekonomi için Alıştırmalar kitabını seçkin internet mağazalarından satın alabilirsiniz:

kitapyurdu.com
ilknokta.com
seckin.com.tr

Ekonomi dersleri veren bir öğretim üyesi iseniz:

  • Örnek sunum için buraya tıklayınız.
  • Kitapların tanıtım kopyasını edinmek için isimsoyisim@gmail.com (isim yerine gurdal soyisim yerine ertek yerleştiriniz) adresine email gönderiniz.