Motivasyon Ekibi’nden Motivasyon Yöntemleri – Çalışma Ortamı ve Sosyal Ortam

Çalışma Ortamı ve Sosyal Ortam

1.    Bölüme yatay ya da dikey geçişle yeni katılan ya da bir araştırma grubuna yeni katılan öğrencileri birlikte çalışacakları arkadaşlarına ısındırmak için “çok oyunculu bilgisayar oyunu partisi” (multiplayer game party) düzenlemek. Bu parti için bir laboratuar ayarlanabilir ya da öğrenciler dizüstü bilgisayarları ile bir ağa bağlanarak birbirleriyle etkileşimli (birlikte takım oluşturarak ya da rakip olarak) olarak bilgisayar üzerinden oyun oynarlar. Ayrıca ortamı ısındırmak için çay, kahve ikram edilebilir ve dışarıdan pizza, tavuk kanadı, su böreği gibi topluca yenebilecek yiyecekler ısmarlanabilir. Oyun olarak bir bulmaca çözmeyi gerektiren oyunlar, araba yarışı oyunları, futbol ya da basketbol oyunları, Civilization tarzı strateji oyunlar, Shoot-them-up tarzı simülasyon oyunları oynanabilir. Önemli olan oynanacak oyunun çok oyuncu tarafından aynı anda etkileşimli oynanabilmesidir. Örneğin iCanFootBall.com sitesi üzerinden internette 11×11 maç yapılabilmektedir.

2.    Futbol, basketbol, bowling, paintball, karting, trekking gibi bir takım olarak oynanabilecek oyunlar organize ederek oynamak. Bu oyunlarda birbiriyle ortak çalışacak öğrencileri aynı takıma koymak.

3.    Grup halinde çalışacak öğrencileri büyükçe (örneğin 500 ya da 1.000 parçalı) bir bulmacayı (puzzle) çözmek ve birlikte resmi oluşturmak için bir araya getiren bir parti düzenlemek. Böylece iletişim ve koordinasyon yeteneklerinin gelişmesi etkileşimli bir ortamda kısa sürede gerçekleşebilir ve takım arkadaşları olarak birbirlerini kısa sürede hiç risk almadan yakından tanıyabilirler.