Motive Edici Filmler – Bilim İnsanlarının Öyküleri

Motive Edici Filmler

Bu bölümde listelenen filmler bilim insanlarının hayat öykülerini konu almaktadır.

 

The Story of Louis Pasteur (1935)

“Pastörizasyonu bulan ve ilk kuduz aşısını yapan insanın hayat öyküsü”

“Biography of the man who invented pasteurization and made the first vaccine against rabies.”

http://www.imdb.com/title/tt0028313/

Edison, the Man (1940)

“Elli yıl önce ampulü icat eden 82 yaşındaki Edison, geri dönüşlerle 22 yaşında New York’a varışıyla başlayan hikayesini anlatmaya başlıyor. O zamanlar bugünkü borsa fiyatlarını şeride kaydeden aygıtın en basit halinin icat aşamasındadır.”

“In flashback, fifty years after inventing the light bulb, an 82-year-old Edison tells his story starting at age twenty-two with his arrival in New York. He’s on his way with invention of an early form of stock market ticker.”

http://www.imdb.com/title/tt0032432/

Ukroshcheniye ognya (1972)

“Rusya’da geçen bu destansı film gerçek bir hikâyeye dayanılarak Rus uzay ve füze endüstrisini konu alıyor. Filmin yapımcısı Sergei Korolev 1920’lerden başlayarak 1961’de uzaya gitmiş ilk insana kadar geçen süreyi izleyiciyle buluşturuyor. “

“Epic film set in Russia and based on a true story of the Russian space and missile industry, and its founder Sergei Korolev, from the 1920s to the first man in space in 1961.”

http://www.imdb.com/title/tt0069434/

Lorenzo’s Oil (1992)

“Genç bir çocuk, çok nadiren görülen ve tedavisi üzerinde çalışılmayan bir hastalığa yakalanır. Babası hastalıkla ilgili her şeyi öğrenmeye ve problemle kendi başına baş etmeye karar verir.”

“A boy develops a disease so rare that nobody is working on a cure, so his father decides to learn all about it and tackle the problem himself.”

http://www.imdb.com/title/tt0104756/

October Sky (1999)

“A.B.D.’de bir kömür madeni işçisinin oğlu olarak doğan Homer Hickam’ın roketler konusunda ülkenin önde gelen insanlarından biri oluşunun hikayesi.”

“The true story of Homer Hickam, a coal miner’s son who was inspired by the first Sputnik launch to take up rocketry against his father’s wishes.”

http://www.imdb.com/title/tt0132477/

Einstein and Eddington (2008)

“Albert Einstein’ın görelilik teorisine ve O’nun düşüncelerini anlayan ilk fizikçi, İngiliz bilim insanı Sir Arthur Eddington ile yakınlığına bir bakış.”

“A look at the evolution of Albert Einstein’s theory of relativity, and Einstein’s relationship with British scientist Sir Arthur Eddington, the first physicist to understand his ideas.”

http://www.imdb.com/title/tt0995036/